5 pytań do dobrego dewelopera

Wybór dobrego dewelopera nie jest łatwy. Istnieje wiele firm, które nie wywiązują się z powierzonych obowiązków. W Warszawie deweloperów jest najwięcej (stolica to największy rynek nieruchomości), dlatego tym bardziej zaleca się stosowanie poniższych zasad. Mają one jednak charakter uniwersalny i ich zastosowanie zawsze pomoże we właściwej weryfikacji firmy. Sprawdzamy, na co należy zwrócić uwagę, wybierając dewelopera. 

Pierwszym aspektem powinno być upewnienie się, jaką kondycję finansową ma dany deweloper. W tym celu należy zadać kluczowe pytanie – czy firma nie jest dłużnikiem? Żaden nabywca nieruchomości nie chce natrafić na „minę” w postaci dewelopera, który nie dotrzyma wszystkich punktów umowy, a po zainkasowaniu pieniędzy i oddaniu (czasem wadliwego) budynku ulotni się i przepadnie. W tym celu trzeba sprawdzić firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym. 

Kolejne pytanie powinno brzmieć: na ile deweloper jest wiarygodny? Tę kwestię łatwo zweryfikuje się poprzez organizacje branżowe oraz certyfikaty poświadczające działalność dewelopera. Aspekt ten nie dotyczy tylko deweloperów warszawskich – w innych miastach trudniej przynależeć do mnóstwa organizacji, ale i tak rzetelne firmy z pewnością mogą się takim faktem podzielić. Jednym z przykładów takich organizacji będzie Polski Związek Firm Deweloperskich.

 

Jakie jest doświadczenie dewelopera?

Szukając dobrego dewelopera w Warszawie i nie tylko, trzeba przyjrzeć się jego dotychczasowemu doświadczeniu. Oczywiście nabycie mieszkania od nowej firmy nie jest niczym złym, ale stanowi pewne ryzyko dla nabywców. Co więcej, poprzednie realizacje będą pokazywały stan budynków i ewentualne wady oraz usterki, które można poznać przeglądając fora internetowe lub bezpośrednio kontaktując się z mieszkańcami. Im większe doświadczenie dewelopera, tym lepiej. Jeśli szuka się, przykładowo, dewelopera w Wilanowie, fakt, że podmiot zrealizował już szereg projektów w tej słynnej dzielnicy powinien działać zachęcająco do współpracy.

Dlaczego cena za m2 jest tak niska i jakie są opinie o deweloperze?

Niska cena jest skutecznym wabikiem dla wielu klientów, jednak w przypadku projektów deweloperskich może oznaczać kłopoty. Jeżeli cena za jeden metr kwadratowy jest znacznie niższa od ceny rynkowej, to znak, że mogą stać za nią problemy związane z budynkiem lub innymi, nieznanymi czynnikami. W takiej sytuacji konieczne jest dopytanie dewelopera o przyczyny takiego stanu rzeczy.

Wraz z powyższą kwestią należy zapytać dewelopera, czy może udostępnić do wglądu księgi wieczyste. Przejrzenie księgi wieczystej jest zalecane w każdym przypadku. Można z nich dowiedzieć się m.in. tego, jaki jest stan finansowy (zadłużenie) danego projektu. To bardzo ważne, aby uchronić się przed deweloperami nakładającymi ukryte koszty związane z zakupem mieszkania. 

Podsumowując, czy poza stolicą, czy w samej Warszawie – dobry deweloper będzie chętny do podzielenia się powyższymi informacjami, doskonale zdając sobie sprawę z tego, że klient ich potrzebuje. Jeżeli jednak firma deweloperska unika odpowiadania na mniej komfortowe pytania, to znak, że lepiej będzie poszukać innego mieszkania.

admin