Obecnie coraz więcej osób budujących domy, decyduje się na alternatywne źródła energii, dzięki nim możemy nie tylko zadbać o nasze środowisko, ale również zaoszczędzić.
Przykładem mogą być kolektory słoneczne, dzięki którym możemy wykorzystywać energię słoneczną. Zatem kosztem dla nas będzie jedynie zakup oraz montaż instalacji, a następnie będziemy mogli cieszyć się darmową ekologiczną energią. Dzięki wykorzystaniu kolektorów możemy podgrzać wodę w instalacji centralnego ogrzewania, jak również wodę do mycia. Dzięki temu możemy zaoszczędzić część pieniędzy, które musielibyśmy przeznaczyć na gaz, lub olej opałowy. Oszczędność widoczna jest zwłaszcza zimą w sezonie grzewczym. W domach, gdzie znajduje się ogrzewanie podłogowe, starty ciepła będą największe, i tu należy zadbać o właściwą temperaturę wody w instalacji. Kolektory słoneczne, należy naturalnie skierować, na promienie słoneczne, zatem najlepszym miejscem będzie najbardziej nasłoneczniona część dachu. Można zastosować dwa kolektory, aby zwiększyć wydajność całego systemu. W celu zwiększenia wydajności naszej instalacji grzewczej, wiele osób inwestuje w alternatywne źródła energii, takie jak energia słoneczna. Jest to energia ekologiczna i odnawialna, a przede wszystkim darmowa. W związku z tym jest bardzo opłacalna, wystarczy pokryć jedynie koszty instalacji.
Najczęściej kolektory słoneczne montowane są na dachu budynku, ze względu, na optymalny kąt padania światła, oczywiście wybieramy najbardziej nasłonecznianą część aby uzyskać najkorzystniejsze ustawienie.
Energia słoneczna, zostanie zamieniona, na energię cieplną i wykorzystana do podgrzewania wody. Następnie wodę można wykorzystać jako dodatek do ogrzewania naszego mieszkania. Przyda nam się tego rodzaju rozwiązanie, zwłaszcza, kiedy mamy w domu założone ogrzewanie podłogowe, wówczas ciepła woda uzyskana z kolektora, zniweluje duże ubytki ciepła. Zatem obecnie możemy wymienić wiele zalet jakie posiada fotowoltaika Augustów jest miastem gdzie montuje się coraz więcej rozwiązań tego rodzaju. Woda rozprowadzana jest za pomocą pompy ciepła, która zamontowana w pewnej części instalacji, pobudza wodę do ruchu w całej instalacji. Dzięki temu dotrze ona do wszystkich miejsc, w tym nawet wysoko położonych kaloryferów.