Kurtki puchowe są naprawdę wszechstronne i są szczególnie cenione ze względu na doskonałe właściwości izolacyjne i niewielką wagę
W przypadku kurtek puchowych należy zwrócić uwagę na to znajduje się w środku. Ważna jest również proporcja mieszanki kurtki: puch (90/10) oznacza na przykład, że kurtka jest wypełniona mieszanką 90% puchu i 10% pierza. Można oczywiście wybrać kurtki z różnych materiałów. W przeciwieństwie do puchu, kurtki syntetyczne nie tracą swoich właściwości termicznych pod wpływem wilgoci. Mają wiele zalet zamoczone bardzo szybko wysychają, są bardzo łatwe w pielęgnacji i niedrogie. Można znaleźć także kurtki składające się z dwóch warstw, ocieplającej kurtki wewnętrznej i kurtki zewnętrznej, która zapewnia niezbędną ochronę przed warunkami atmosferycznymi i dzięki temu może być używana uniwersalnie. Kurtka wewnętrzna to zazwyczaj ocieplająca kurtka polarowa lub softshell, natomiast warstwa zewnętrzna to zazwyczaj kurtka z materiału, który powstrzymuje wilgoć i chroni przed wiatrem. często kurtkę wewnętrzną można zapiąć na kurtkę zewnętrzną.
W zasadzie możliwe są jednak różne kombinacje. Posiadają także specjalne zamki które zapobiegają powstawaniu mostków termicznych i można poprawić właściwości izolacyjne.
Często w przypadku kurtek stosowany jest także polar, lub też polartec, który powstał w roku 1979 w laboratoriach firmy Malden Mills w Stanach Zjednoczonych. Jest to bardzo rozpowszechniony przykład stosowania nowoczesnych rozwiązań do szerszych zastosowań. Zbudowany jest z wielu splotów cienkich rurek wykonanych z poliestru. Jedna rurka może mieć nawet 40 kilometrów długości, w wagę około 5 gramów. Każde włókno z jakiego wykonana jest ta tkanina wypełnione jest powietrzem, które daje nam efekt warstwy termoizolacyjnej. Poliester nie pochłania wody więc wykonany z niego materiał również jest wodoodporny. Polar pozwala także na swobodne odparowanie wilgoci z naszego ciała. Przykłady ciekawych kurtek można znaleźć w sklepie: https://brendi.pl/pol_m_Odziez-damska_Kurtki-zimowe-196.html.