Zalanie mieszkania to zawsze ogromny problem dla jego właściciela. Przyczyn tego zdarzenia może być bardzo dużo. Zaczynając od pękniętej rury, nieszczelnej kanalizacji, przez niekontrolowany wypływ wody ze źle odkręconego kranu, aż po podtopienia wywołane zjawiskami atmosferycznymi czy zamoknięcie ścian na skutek gromadzenia nadmiaru wody w sąsiednich mieszkaniach. Niezależnie od przyczyny konieczne jest pilne rozpoczęcie osuszania. Zwłoka mogłaby spowodować poważne konsekwencje i doprowadzić do dalszych uszkodzeń.
Osuszanie ścian- przygotowanie
Zanim przystąpimy do osuszania ścian konieczne jest oczyszczenie mieszkania i usunięcie przyczyny zalania. Jeśli jest nią pęknięta rura należy ją naprawić lub wymienić, jeśli natomiast przyczyną zalania mieszkania jest lokalne podtopienie spowodowane nadmiernymi opadami należy wypompować zgromadzoną wodę. Może się również okazać, że konieczne będzie uszczelnienie otworów okiennych lub drzwiowych. Kolejny etap to wstępne osuszanie wszystkich powierzchni. Już samo wytarcie podłóg i ścian przyśpieszy dalsze etapy prac. Jeśli od momentu wystąpienia usterki do jej usunięcia minęło wiele tygodni może okazać się, że ściany są dogłębnie przemoczone. Zdarza się tak często w sytuacjach, gdy przyczyną zalania jest pęknięta rura bądź jakaś nieszczelność. Efekty zalania widać gołym okiem dopiero, kiedy ściany są poważnie przemoczone. W takiej sytuacji konieczne może być usunięcie wierzchnich tynków przed rozpoczęciem całego procesu osuszania.
Suszymy ściany po zalaniu
Przede wszystkim w tej kwestii należy zaufać profesjonalistom. Sprawdzenie poziomu zawilgocenia ścian dłonią czy suszenie przy pomocy wietrzenia z całą pewnością nie da długotrwałych efektów. Profesjonalna firma sprawdzi przy pomocy dedykowanego sprzętu poziom wilgotności ścian, oceni ich stan i dobierze właściwą metodę suszenia. Często dopiero po kilku dniach od wprowadzenia sprzętu widać jak bardzo mokre były ścian przed rozpoczęciem suszenia. Na południu Polski warto skorzystać z pomocy i rad firmy http://lakus.com.pl/osuszanie-budynkow/. Dobrze osuszone ściany to gwarancja długotrwałych efektów remontu, który będzie trzeba następnie przeprowadzić. Z wilgotnych ścian może odchodzić farba nowe tynki również z pewnością nie będą chciały się trzymać.
Jak skutecznie osuszyć ściany?
Zazwyczaj podczas osuszania mieszkania wykorzystuje się jedną z dwóch najpopularniejszych metod. Pierwsza z nich, metoda kondensacyjna, polega na pobieraniu przez odpowiednie urządzenia ciepłego i wilgotnego powietrza, schładzanie go, czego skutkiem jest skraplanie się wody do specjalnie przygotowanego w tym celu pojemnika. Urządzenie jest również wyposażone w wentylator, który dodatkowo wspomaga jego działanie. Moc urządzenia powinna być dobrana do wielkości pomieszczenia i skali zalania. Niewielkie mieszkanie o standardowej wysokości można osuszyć jednym urządzeniem, jednak w przypadku dużej ilości wilgoci może zająć to od kilku dni do nawet kilku tygodni. Dlatego warto rozważyć wypożyczenie większej ilości urządzeń, bądź urządzenie o większej mocy i pojemności.
Alternatywnie stosuje się również metodę adsorpcyjną. Jest ona jednak rzadziej stosowana w mieszkaniach. Do jej użycia konieczna jest niższa temperatura otoczenia i miejsce do odprowadzenia wody w postaci stałego odpływu.
W mieszkaniach czy domach prywatnych najczęściej osusza się ściany metodą kondensacyjną. By była ona w pełni skuteczna konieczne jest szczelne zamknięcie okien. Tylko wtedy mamy pewność, że wilgoć pochłaniana z powietrza pochodzi ze ścian a nie z zewnątrz.