W workach czy luzem – jak przechowywać ekogroszek

Ekogroszek to obecnie jedno z najchętniej wybieranych źródeł ciepła. Jest tani, wygodny w użyciu i łatwo dostępny. Ten o dobrych parametrach jakościowych jest też ekologiczny. Kupując jego zapas na cały sezon grzewczy, warto przemyśleć w jaki sposób będzie transportowany i przechowywany. Opcje są dwie – ekogroszek workowany lub kupowany i składowany luzem. Którą z nich wybrać? Jakie są plusy i minusy obu rozwiązań? Czy przechowywanie ekogroszku ma jakikolwiek wpływ na jego jakość? Sprawdźmy.

Ile kosztuje ekogroszek workowany, a ile luzem

Cena to jedno z najważniejszych kryteriów branych pod uwagę przy zakupie opału. Pod tym względem „wygrywa” ekogroszek sprzedawany luzem. Jest tańszy niż workowany, jednak różnica nie jest duża i wynosi około 100 zł na tonie. Dla domu o powierzchni około 150 metrów kwadratowych potrzeba od trzech do pięciu ton opału, w zależności od stopnia izolacyjności budynku. Na samym opakowaniu można więc oszczędzić od 300 do 500 zł. Dużo, czy nie? Na to pytanie każdy musi sobie odpowiedzieć sam, zwłaszcza, że sposób przechowywania opału wpływa na jego parametry i jakość spalania.

Wilgotność opału, a przechowywanie

Wrogiem numer jeden jest wilgoć. Zbyt mokry ekogroszek pali się słabo i daje mniej ciepła. Wszystko dlatego, że duża część energii zostaje zmarnowana na podgrzanie i odparowanie wody.

Po drugie woda stanowi zagrożenie dla metalowych części pieca, prowadząc do ich rdzewienia i szybszego zużywania. W efekcie trzeba być przygotowanym na kosztowne naprawy, a w najgorszym wypadku na wymianę pieca. Dodatkowo z połączenia wody i zawartej w ekogroszku siarki powstaje kwas siarkowy. On również jest zagrożeniem dla kotła, ale działa też negatywnie na środowisko.

Ekogroszek luzem jest znacznie bardziej narażony na zawilgocenie niż ten pakowany w worki. Podczas transportu czy składowania w skupie wystawiony jest na działanie deszczu, śniegu i innych czynników atmosferycznych. Wysoka wilgotność sprawia, że jest cięższy, przez co w tej samej cenie klient dostaje mniej opału.

Ekogroszek przechowywany luzem traci nawet 30% swojej kaloryczności

Wartość opałowa (kaloryczność) to jeden z kluczowych parametrów decydujących o efektywności spalania ekogroszku. Im wyższa, tym więcej energii wytworzy się podczas spalania. Dlatego opał o wyższej kaloryczności jest droższy, za to bardziej wydajny. Pod warunkiem, że będzie odpowiednio przechowywany. Gdy przez cały sezon ekogroszek składowany jest luzem, pod chmurką może stracić nawet 30% swojej kaloryczności.

Komfort użytkowania

Ekogroszek sprzedawany luzem przez długi czas był jedyną, dostępną opcją. Załadowywany na przyczepkę, przewożony był na podwórko, gdzie następował rozładunek i ewentualne przesypanie opału do kotłowni lub innego pomieszczenia. Takie rozwiązanie wymagało sporego nakładu pracy i czasu. Dodatkowo przechowując ekogroszek luzem w kotłowni, trzeba było być przygotowanym na chmurę pyłu unoszącą się przy każdym uzupełnianiu podajnika. Na szczęście dostępne są dużo wygodniejsze i efektywniejsze rozwiązania.

Ekogroszek workowany – dlaczego to lepszy wybór

Ekogroszek w worku zachowuje swoje parametry

To prawda, że ekogroszek sprzedawany w workach jest droższy, jednak różnica w cenie nie aż tak znacząca. Zwłaszcza, że opał przechowywany luzem traci swoje właściwości. Zamiast planowanych oszczędności może się okazać, że kotłownia świeci pustkami i opału trzeba dokupić. Ekogroszek workowany zachowuje swoje właściwości przez cały czas, zapewniając wydajne i efektywne spalanie, bez ryzyka, że w trakcie sezonu go zabraknie.

Ekogroszek workowany może być przechowywany na dworze

Ekogroszek workowany, w poręcznych opakowaniach po 25 kg znacznie ułatwia transport, rozładunek i przechowywanie. Zajmuje mniej miejsca w kotłowni niż ten rozrzucony luzem, a jego dozowanie do podajnika jest bardzo proste i nie generuje zabrudzeń.

Ekogroszek workowany teoretycznie może być przechowywany na zewnątrz. Worki stanowią bowiem solidne zabezpieczenie przed wilgocią czy czynnikami atmosferycznymi. Dla osób, które nie mają wystarczającej ilości miejsca w kotłowni i muszą przechowywać opał na zewnątrz, ekogroszek workowany jest jedynym słusznym rozwiązaniem.

Ekogroszek w workach to gwarancja wagi

Kupując opał workowany można bardzo szybko sprawdzić czy zadeklarowana na opakowaniu waga się zgadza. Kupując kilka ton ekogroszku luzem nie ma możliwości by to zweryfikować.

Podsumowując:

Ekogroszek sprzedawany luzem ma właściwie tylko jedną przewagę – jest tańszy. Ale cena nigdy nie powinna być głównym kryterium branym pod uwagę przy zakupie opału, zwłaszcza gdy różnica jest tak niewielka. Zdecydowanie wygodniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest ekogroszek workowany.

Dodatkowym atutem takiego rozwiązania jest to, że czarne worki, w jakie pakowany jest ekogroszek mogą być ponownie wykorzystane jako worki na odpady.

admin