Pierwsze półrocze 2022 roku już za nami, dlatego to dobry moment na podsumowania. Tym razem pod lupę weźmiemy imiona najczęściej nadawane dzieciom, które z pewnością zainteresują nie tylko przyszłych rodziców, zwłaszcza że na podstawie danych dostępnych w krakowskim Urzędzie Stanu Cywilnego można mówić o kilku niespodziankach…
Zacznijmy od zaskakujących wiadomości prosto z GUS, a więc Głównego Urzędu Statystycznego, który kolejny rok z rzędu odnotował fakt, że znacząco maleje liczba urodzeń. Sytuacja nagminnie powtarzająca się od 2019 roku zdecydowanie daje do myślenia, ponieważ zgodnie ze statystykami, w stolicy Małopolski na dzień 30 czerwca 2021 r. urodziło się zaledwie 4 384 dzieci, co w porównaniu z poprzednimi latami nie jest zbyt optymistyczną wiadomością i w efekcie czego plasuje Polskę na liście państw Unii Europejskiej, które posiadają najniższy TFR, a więc najprościej mówiąc współczynnik dzietności.
Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy? Według badań przeprowadzonych przez CBOS głównym powodem jest:
- brak opieki ze strony państwa (m.in. w zakresie prężnie działającej opieki medycznej dla dzieci);
- nieefektywna i niestabilna polityka rodzinna;
- brak poczucia stabilności finansowej;
- niepewna sytuacja mieszkaniowa;
- niezdolność do pogodzenia ze sobą obowiązków rodzinnych i zawodowych;
- obawa kobiet przed utratą pracy oraz trudnościami wiążącymi się ze znalezieniem nowej;
- przykładanie większej wagi przez kobiety do rozwoju kariery zawodowej oraz chęć pozostania niezależnymi finansowo;
Czy sytuacja ta może zmienić się najlepsze? Bez wątpienia, jednak w tym przypadku nie obejdzie się bez spójnej polityki rodzinnej, która będzie niezależna od światopoglądu preferowanego przez obecnie rządzących.
Detronizacja dotychczasowej królowej – zmiana na liście najpopularniejszych imion żeńskich
W zeszłym roku niewątpliwą liderką w rankingu najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w Krakowie była Zuzanna, jednak tym razem musiała ona ustąpić miejsca Zofii, na trzecim miejscu z kolei znalazła się dumnie utrzymująca swoją pozycję od 2021 roku Hanna. Dalsze pozycje należą do imion takich jak:
- Maja;
- Laura;
- Julia;
- Oliwia;
- Alicja;
- Lena;
- Pola;
Na popularności zyskują także starodawne imiona żeńskie, które zgodnie z dawnymi wierzeniami determinują przyszłe koleje losu człowieka i stanowią korzystną wróżbę dla ich posiadaczek. Na tej liście znajduje się m.in. Antonina, wspomniana wcześniej Hanna, Rozalia, Michalina, a także Wisława.
Jan znów na prowadzeniu
Jak wynika z danych udostępnionych przez krakowski Urząd Stanu Cywilnego, po raz kolejny to właśnie chłopcy są górą, ponieważ urodziło się ich znacznie więcej niż dziewczynek. Które więc imiona bija rekordy popularności w tym roku?
W męskiej reprezentacji młodych krakowian przeważają te krótsze i tak oto na szczycie po raz kolejny jest niedający za wygraną Jan, a więc imię pochodzenia hebrajskiego, które oznacza „cieszącego się łaską”. Po piętach mocno depcze mu Filip, Jakub, Leon, a w ślad za nimi imiona dłuższe, takie jak Antoni, Aleksander, Franciszek, Nikodem, Stanisław, Mikołaj czy Szymon.
Powrót do korzeni: Czy nadszedł koniec trendu na oryginalne imiona?
Czy boom na oryginalne imiona wciąż trwa? Choć jeszcze kilka lat temu rodzice małych pociech chętnie sięgali po niesztampowe propozycje, takie jak chociażby Jessica, Nikola, Eulalia, Ines, Artemiusz, Modest, Lydia, Joy, Filemon czy Dziewanna, to obecnie można zauważyć, że moda ta odeszła do lamusa. W udostępnionych rankingach Ministerstwa Cyfryzacji prym wiodą przede wszystkim klasyczne, polskie imiona, którym nie można odmówić dźwięczności, a fakt, że przypominają one o długoletnich tradycjach i często przekazywane są z pokolenia na pokolenie dodatkowo działa na ich korzyść.
Czy tendencja ta utrzyma się również w kolejnych latach? To dopiero się okaże, jednak starodawne imiona żeńskie oraz krótkie imiona męskie na pewno wciąż będą miały swoich sympatyków.
Krakowska Wyprawka dla maluchów – kto może skorzystać z tej akcji?
Choć specjalnie dedykowana akcja dla najmłodszych jest rozpropagowana, to nie każdy zainteresowany zdaje sobie sprawę z obowiązujących w niej zasad. Wielu rodziców małych pociech zastanawia się bowiem, dla kogo jest ona dedykowana, kto może z niej skorzystać, a także czy obowiązują jakieś limity. Wszystkim strapionym śpieszymy więc z odpowiedzią!
Aby otrzymać upominek w postaci miejskiej wyprawki dla najmłodszych krakowian, w skład której wchodzi m.in. książeczka, miękki kocyk, body i niemowlęca czapeczka powiązane tematycznie z miastem oraz jego barwami i historią, należy zameldować dziecko na pobyt stały w Krakowie w stosownym urzędzie, a następnie wypełnić oraz złożyć (np. online) specjalny wniosek. Wypełnienie dokumentu zajmuje dosłownie kilka minut, gdyż należy podać w nim dane osobowe rodzica/opiekuna dziecka oraz malucha i wyrazić Zgodę na doręczenie Krakowskiej Wyprawki w terminie do 90 dni kalendarzowych od urodzenia dziecka na podany adres.