Wykorzystanie potencjału odnawialnych źródeł energii nieustannie zyskuje na popularności. Największym zainteresowaniem inwestorów cieszą się niezaprzeczalnie pompy ciepła oraz panele fotowoltaiczne. Czy systemy te mogą pracować razem? Jakie korzyści płyną z ich integracji i ile można zaoszczędzić na takim rozwiązaniu? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania!
W czym tkwi źródło popularności odnawialnych źródeł energii?
Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem, szczególnie w dobie kryzysu energetycznego i nieustannie rosnących cen energii. Z biegiem kolejnych lat wzrasta również świadomość ekologiczna społeczeństwa oraz poczucie odpowiedzialności za środowisko naturalne.
W tę koncepcję idealnie wpisuje się pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł. Po przejściu na stronę www.appenergy-kielce.pl zobaczyć możesz ofertę jednej z wiodących na rynku firm, zajmujących się montażem paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Tutaj przeczytasz, że energia słoneczna z fotowoltaiki może zaspokoić całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego. W połączeniu z pompą ciepła pozwala ona natomiast znacząco ograniczyć koszty eksploatacyjne budynku, przekładając się na pełną satysfakcję z inwestycji.
Czy pompa ciepła jest opłacalną inwestycją?
Sceptycy rozwiązań, opartych na odnawialnych źródłach energii, kwestionują często opłacalność inwestycji w pompę ciepła. W rzeczywistości jednak takie urządzenie umożliwia w pełni efektywną produkcję energii cieplnej, wykorzystywanej do ogrzewania budynków lub wody użytkowej. O innych jego zaletach przeczytasz na po przejściu na proponowanej stronie firmy, oferującej montaż pomp ciepła w Kielcach, gdzie wymieniono kolejne atuty takiej inwestycji. To przede wszystkim:
- niezależność od nieustannie zmieniających się cen paliw stałych, wykorzystywanych przez konwencjonalne systemy grzewcze,
- komfort użytkowania, związany z intuicyjną obsługą,
- troska o zdrowie i środowisko naturalne, poprzez ograniczenie emisji do atmosfery dwutlenku węgla i szkodliwych substancji, powstających w procesie spalania.
Nowoczesne pompy ciepła umożliwiają mieszkańcom uzyskanie komfortu cieplnego, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz, a ich połączenie z instalacją fotowoltaiczną pozwala na znaczne ograniczenie kosztów, związanych z ogrzewaniem budynku.
Jak wygląda współpraca pompy ciepła z fotowoltaiką?
Panele fotowoltaiczne pracują niezależnie od pory roku, choć ich efektywność wzrasta znacząco w okresie letnich upałów. Z kolei pompa ciepła najintensywniej eksploatowana jest w czasie zimowych mrozów oraz w sezonie przejściowym. Nie oznacza to jednak, że oba systemy nie mogą współpracować ze sobą na korzyść gospodarstwa domowego, zwłaszcza gdy jego właściciele zainwestują również w magazyn energii.
W tym kontekście warto podkreślić również, że nowoczesne pompy ciepła czerpią energię elektryczną także latem, wykorzystując ją nie tylko do podgrzewania wody użytkowej, ale również i do chłodzenia pomieszczeń, zapewniając tym samym ich mieszkańcom komfort cieplny przy wysokich temperaturach. Taki potencjał można wykorzystywać przez wiele lat, dzięki wyjątkowo długiej żywotności obu systemów.
Dlaczego warto połączyć fotowoltaikę z pompą ciepła?
Połączenie możliwości, jakie dają instalacje fotowoltaiczne z potencjałem pompy ciepła niesie ze sobą cały szereg wymiernych korzyści. Wśród tych najważniejszych wymienia się przede wszystkim:
- uzyskanie niezależności energetycznej, dzięki wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii,
- ochronę przed nieustannym wzrostem cen energii,
- zmniejszenie śladu węglowego i ochronę środowiska naturalnego,
- zmniejszenie kosztów, związanych z eksploatacją budynku.
Warto podkreślić jednocześnie, że integracja pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną zwiększa rentowność inwestycji sprawiając, że jej koszty zwracają się w znacznie szybszym tempie.
Integracja fotowoltaiki z pompą ciepła – ile można zaoszczędzić?
Systemy grzewcze, bazujące na odnawialnych źródłach energii, cechują się znacznie większą wydajnością, niż konwencjonalne urządzenia, wykorzystywane do ogrzewania budynków. I choć początkowe koszty inwestycyjne wydają się w tym przypadku dość wysokie, zwracają się one w ciągu kilku kolejnych lat.
Integracja fotowoltaiki z pompą ciepła to z kolei szansa na zbilansowanie zużycia energii elektrycznej z jej produkcją. Odpowiedni dobór mocy instalacji sprawia bowiem, że pompa ciepła w sezonie grzewczym staje się urządzeniem bezkosztowym, umożliwiającym jednocześnie efektywne wykorzystanie energii elektrycznej, która wytwarzana jest przez panele fotowoltaiczne. Dobrze dobrane i sprawnie działające systemy, pozwalają na oszczędność nawet 6000 zł w skali roku, co najlepiej świadczy o zasadności inwestycji w odnawialne źródła energii.