Wsiadanie za kierownicę po wcześniejszym spożyciu alkoholu zawsze będzie wiązało się z ryzykiem. Albo uda się uniknąć kontroli, albo nie. Mając pecha, można ponieść dotkliwe konsekwencje, jeśli alkomat pokaże więcej niż dopuszcza norma. Wysokość kary uzależniona jest tak naprawdę od przyjętej linii obrony, a istnieje wiele skutecznych metod, by wyrok nie był surowy.
Jak skutecznie się bronić?
Tutaj na pewno potrzebny będzie dobry prawnik, który pomoże wyjść z opresji. Najczęstszą stosowaną linia obrony i co ważne skuteczną jest:
– podważenie wiarygodności alkomatu. Nowoczesne urządzenia są precyzyjne, jednak posiadają margines błędu, który można wykorzystać. To czy alkomat jest zalegalizowany, czyli posiada Świadectwo Wzorcowania również okaże się przydatną informacją
– podjęcie próby zmiany kwalifikacji czynu z przestępstwa na wykroczenie, za które grożą mniej restrykcyjne kary
– wnioskowanie o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Tutaj jednak muszą być spełnione dodatkowe warunki
– dokładne sprawdzenie jaki status ma miejsce, w którym doszło do zatrzymania
– zbadanie krwi, a nie wydychanego powietrza na zawartość alkoholu
– wnioskowanie o blokadę alkoholową
Pijany kierowca nie myśli jednak logicznie i często zapomina o ważnych kwestiach, dlatego nie warto zgadzać się na wszystkie warunki przedstawione przez funkcjonariusza, lecz podjąć obronę przed sądem.
Więcej informacji na ten temat na https://adwokat24h.pl/jazda-po-alkoholu/
Co ma życie prywatne kierowcy do wysokości kary?
Ma i to bardzo dużo. Jeśli zatrzymany miał więcej niż 0,5 promila alkoholu, to popełnił przestępstwo. Wartości te zazwyczaj są znacznie większe nawet 2 -3 promile, a w takiej sytuacji okoliczności łagodzące będą bardzo potrzebne. Okazanie skruchy, dobra opinia, brak oznak demoralizacji, przedstawienie dowodów, że był to jednorazowy wyskok, brak wcześniejszej karalności może sprawić, że orzeczenie sądu nie będzie takie dotkliwe.
Okoliczności łagodzące niewiele pomogą kierowcy, który notorycznie łamie przepisy jeżdżąc w stanie nietrzeźwości, ma już zatrzymane prawo jazdy, bądź był karany za umyślne przestępstwo.