Co wiemy o skórach zwierzęcych

Skóra zwierzęca jest materiałem trwałym i droższym, choć artykuły z niej wykonywane nie są pobawione wad. Skóry zwierzęce dzielimy na rodzaje kierując się nie tylko tym, z jakiego zwierzęcia pochodzą, ale również mając na uwadze z jakiej części ciała jest zdejmowana.

Podział skór zwierzęcych

Zatem część ciała często decyduje o tym co będzie produkowane z danego fragmentu skóry. Skóra z tego samego zwierzęcia może być wykorzystywana zarówno do wyprodukowania damskiej torebki, jak i do podeszwy.

Ze względu na grubość, wytrzymałość i fakturę skóry możemy z grubsza podzielić między innymi na – galanteryjne, rymarskie (np. do grubych pasków i uprzęży) i kaletnicze (m.in. do damskich torebek).

Chociaż również ze skór są wykonywane niektóre bębny, paski napędowe, tapicerki, protezy, fartuchy, i nawet oprawy książek.

Jednak najpopularniejszy podział związany jest z powierzchnią skóry i jej odpornością na przemakanie. Są zatem skóry zamknięte (odporne na wodę) i otwarte (podatne na przemakanie). Te pierwsze to zwykle skóry gładkie, licowe, pokryte warstwą odpowiedniego lakieru lub preparatem woskowym. Wodę przepuszcza zamsz oraz skóry fakturowe (szorstkie), które nie zostały pokryte preparatem (np. niektóre świńskie). Nieco przypominające zamsz są skóry nubukowe, które również mają przyjemną w dotyku, mechatą powierzchnię, ale delikatniejszą od zamszu,

Jeśli idzie o takie produkty, jak torebki, kurtki lub tapicerka to najczęściej spotykane są ze skór cielęcych lub bydlęcych. Chociaż swoich zwolenników mają produkty ze skór kozich, baranich, końskich, a nawet krokodylich, wężowych i… rybnych.

Niektórym skórom nie ścina się do końca włosia, wykorzystując je między innymi do ocieplanych od środka kurtek lub płaszczy.

Aby zachować trwałość i stały wygląd produktu skórzanego

Produkty skórzane należą do najtrwalszych, jednak mogą ulec zadrapaniom, rozerwaniom lub odbarwieniom. Szczególnie podatne na zaplamienia są skóry zamszowe i nubukowe. Skóra też może ulec przypaleniu.

W celu czyszczenia i konserwacji skórzanych wyrobów część z użytkowników korzysta ze sprawdzonych domowych sposobów. Na przykład jasnej skórze gładkiej można przywrócić poprzednią barwę przy pomocy mleka. Podobne efekt może przynieść soda oczyszczona. Tłuste plamy niektórzy eliminują przy pomocy octu lub spirytusu, choć w takich wypadkach ryzykujemy odbarwienie.

Najmniej ryzykowne jest skorzystanie z preparatów dostępnych w sklepach, a nawet z gotowych zestawów do konserwacji skóry. Mogą to być między innymi pianki w sprayu lub kremy, dostępne w sklepach internetowych takich jak np. https://czyszczenieskory.pl.

admin