Integracja sensoryczna jest częścią rozwoju i uczenia się każdego dziecka, dlatego niezwykle ważne jest, aby pomóc maluchowi uczestniczyć w codziennym życiu rodziny.
Termin integracja sensoryczna odnosi się do przetwarzania, integracji i organizacji informacji sensorycznych pochodzących z ciała i środowiska. Oznacza to, w jaki sposób doświadczamy, interpretujemy i reagujemy lub ignorujemy informacje pochodzące z naszych zmysłów.
Co można zrobić, jeśli dziecko ma problemy z integracją sensoryczną?
Informacje sensoryczne odbierane są z naszych zmysłów, do których należą wzrok, słuch, dotyk, smak, węch, zmysły świadomości i pozycji ciała, a także świadomość ruchu, równowaga i koordynacja. Nasz wewnętrzny system sensoryczny mówi nam, co dzieje się w naszym ciele, na przykład odczuwamy głód, potrzebę skorzystania z toalety, zmęczenie, emocje, chce nam się pić. Dla większości z nas rozwój integracji sensorycznej następuje, gdy jesteśmy małymi dziećmi, jako część naszego normalnego rozwoju i podczas czynności, takich jak turlanie się, raczkowanie, chodzenie i zabawa, dla innych jest mniej łatwa.
Integracja sensoryczna odnosi się do procesów w mózgu, które pozwalają nam odbierać sygnały z naszych zmysłów, nadawać im sens i odpowiednio na nie reagować. Jeśli te sygnały są zbyt słabe lub zbyt silne, albo jeśli mózg nadmiernie lub za mało na nie reaguje, czy nie może zrozumieć tych sygnałów, dziecko doświadcza trudności w integracji sensorycznej, co może być widoczne w zachowaniu. Niektóre dzieci mogą odczuwać bodźce sensoryczne jako przytłaczające i denerwujące, mogą być nadwrażliwe lub obojętne na bodźce czuciowe.
Terapię sensoryczną prowadzi Instytut Rozwoju Dziecka, ofertę znajdziesz na stronie https://tervita.pl. Każdy z nas od czasu do czasu czuje się zbyt wrażliwy lub obojętny na bodźce sensoryczne, ale te uczucia są tymczasowe i zwykle nie wpływają na codzienne funkcjonowanie w dłuższej perspektywie. Integracja sensoryczna lub trudności z przetwarzaniem sensorycznym są długotrwałe i mają duży wpływ na codzienne życie i naukę. Jednak dzięki fachowej poradzie oraz terapii, można wiele zrobić, aby wesprzeć poprawę codziennego funkcjonowania.