Płyta OSB i sklejka mogą być używane zarówno do ścian, podłóg, jak i dachów, ale są między nimi pewne różnice.
Utrzymana w odpowiednim stanie i suchym miejscu podczas przechowywania i po montażu, płyta OSB ma taką samą wytrzymałość i trwałość jak sklejka, ale kosztuje znacznie mniej. Z tego powodu ten materiał staje się coraz bardziej popularny w branży budowlanej i remontowej.
Płyta OSB ma podobne zastosowanie w budownictwie jak sklejka
Przepisy budowlane, architekci i większość konstruktorów oceniają sklejkę i płytę OBS za równe pod względem wytrzymałości i trwałości. Te dwa produkty o podobnej grubości mogą obejmować te same odległości między słupkami lub krokwiami, ważyć mniej więcej tyle samo i oferować podobne właściwości trzymania gwoździ. Płyty OSB można również zakupić w arkuszach o różnej grubości, mają one teksturowaną powierzchnię, co sprawia, że są mniej śliskie, gdy są używane do wykonania poszycia dachu.
Płyta OSB ma jedną wadę, o której należy pamiętać, a mianowicie krawędzie mają tendencję do pęcznienia po zamoczeniu i pozostają spuchnięte nawet po wyschnięciu. Powoduje to powstawanie wypukłości, które mogą być widoczne przez gonty, a nawet wykładzinę czy panele, gdy do podłóg stosuje się poszycie z płyt OSB. Dlatego zawsze przechowuj płyty OSB w suchym miejscu, a następnie przykryj je papą lub sidingiem jak najszybciej po zainstalowaniu, aby chronić je przed wilgocią. Warto jednocześnie poszukać w sprzedaży wysokiej jakości płyt OSB, w których zastosowano wodoodporny klej, ponieważ są one bardziej oporne na wilgoć i rozwarstwianie.
Płyty OSB do różnorodnych zastosowań budowlanych i wykończeniowych znajdziesz w sklepie online na stronie https://panelstyl.com.pl/produkty/plyta-osb/. Nakładanie podkładu może być opcjonalne przy zastosowaniu innych powierzchni, ale jest to niezwykle ważne przy malowaniu płyt OSB. Dzięki temu podkładowi farba pozostanie przyczepiona do powierzchni przez dłuższy czas. Materiał OSB będzie również chroniony przed uszkodzeniem, jeśli przed malowaniem użyjesz podkładu.