Mianem podbitki określane jest wykończenie dachu czy zadaszenia na tarasie. To właśnie ono nadaje całej pracy walorów estetycznych, czyniąc ją jednocześnie znacznie trwalszą. Podbitka chroni również dach przed oddziaływaniem różnego rodzaju czynników zewnętrznych i warunków atmosferycznych, a w konsekwencji także przed uszkodzeniami o charakterze mechanicznym. Największą popularnością już od wielu lat cieszą się podbitki drewniane. Sprawdź więc, co musisz wiedzieć o deskach podbiciowych, zanim wybierzesz najlepsze dla siebie rozwiązanie.
Jaka jest rola podbitki dachowej?
Mocowanie podbitki dachowej to jeden z elementów wykończenia elewacji domu. Taka podbitka dachowa, nazywana również podsufitką, jest widoczna spod wystającej części dachu. Wbrew pozorom, pełni ona niezwykle istotne funkcje. Jak się bowiem okazuje, to właśnie dzięki deskom podbiciowym, krokwie dachowe zyskują ochronę przed wilgocią, warunkami atmosferycznymi i innymi czynnikami zewnętrznymi, które mogą na nie oddziaływać, prowadząc nawet do uszkodzeń mechanicznych. Podbitka dachowa chroni przed wiatrem, zwierzętami i gryzoniami, ale również przed grzybem, pleśnią i insektami. Oprócz funkcji użytkowej warto wspomnieć również o funkcji estetycznej, jaką pełnią deski podbiciowe – sklep KoraGil , oferujący m.in. szeroki wybór desek podłogowych, tarasowych i podbiciowych podkreśla, że idealnie wpisują się one w góralski lub skandynawski styl, akcentując przy tym również piękno naturalnych rozwiązań.
Jakie drewno wykorzystywane jest do podbitki dachowej?
Drewniane podbitki dachowe cieszą się największą popularnością. Nic dziwnego, bo poza walorami estetycznymi, posiadają one również liczne cechy praktyczne. Na ogół do podbitki dachowej wykorzystywane jest drewno sosnowe lub świerkowe, choć zdarzają się również podbitki modrzewiowe. Takie elementy konstrukcyjne powinny cechować się określonymi parametrami. Przede wszystkim drewno musi być wysuszone, a jego wilgotność nie może przekraczać 16%. Długość desek podbiciowych nie powinna być większa, niż 6 m, zaś ich średnia grubość wynosi na ogół ok. 20 mm. Takie wymiary to swoista gwarancja dobrej jakości materiału, który następnie zostanie umieszczony na listwach montażowych, a ostatecznie przybity do krokwi dachu.
Dlaczego warto konserwować drewnianą podbitkę?
Drewniana podbitka, znajdująca się pod okapem dachu, nie jest w bezpośredni sposób narażona na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym na opady deszczu. Niemniej jednak warto co kilka lat zakonserwować ją stosownymi preparatami do drewna, by na dłużej zachowała swój atrakcyjny wygląd. Takie działania mogą zahamować również systematyczną utratę koloru, sprawiając, że pomimo upływu czasu, podsufitka nie straci nic ze swojego pierwotnego uroku. Impregnacji nie będą wymagały natomiast odpowiedniki desek podbiciowych, które wykonywane są z tworzyw sztucznych. Niemniej jednak drewno z pewnością zachowa swój atrakcyjny wygląd na dłużej, budując walory estetyczne domu i gwarantując mu najwyższy poziom ochrony. Zaleca się również, by raz na kilka lat przeszlifować deski i na nowo je polakierować, co przywróci im nienaganną prezencję.
Co jeszcze musisz wiedzieć o deskach podbciowych?
Zanim deski podbiciowe zostaną umieszczone pod dachem, konieczne jest dokładne zaplanowanie prac. Ma to szczególne znaczenie, gdy podbitka ma być wykorzystana np. jako miejsce, w którym umieszczone będzie oświetlenie punktowe. W tym celu należ przeprowadzić prace, związane z instalacją elektryczną, jeszcze przed położeniem desek. Te z kolei można układać w dowolnym kierunku, w zależności od gustów i preferencji właściciela budynku. Nie dotyczy to wyłącznie wyjątkowo wąskich okapów, wymagających zastosowania specjalnych rozwiązań.