Na całym świecie obserwuje się obecnie silny ruch w kierunku alternatywnych technologii, wykorzystania odnawialnych źródeł energii, które są zrównoważone i przyjazne dla środowiska.
40% emisji CO2 pochodzi z ogrzewania i chłodzenia budynków. Możemy zredukować ślad węglowy swojego gospodarstwa domowego i lepiej dbać o środowisko, decydując się na instalację pompy ciepła. Dostępne są pompy ciepła gruntowe, jak i powietrzne.
Co to jest gruntowa pompa ciepła i jak działa?
Jeśli zdecydujemy się na instalację pompy ciepła, możemy znacznie obniżyć rachunki za ogrzewanie domu i wody. Gruntowa pompa ciepła przenosi ciepło z gruntu, aby ogrzać pomieszczenia poprzez grzejniki czy ogrzewanie podłogowe. Może również podgrzewać wodę zmagazynowaną w zasobniku ciepłej wody do kranów i pryszniców. Płyn termoprzewodzący, nazywany solanką, czyli mieszanina wody i płynu niezamarzającego, opływa pętlę rury zakopanej w gruncie. Ciepło z gruntu jest absorbowane przez płyn, który następnie przechodzi przez wymiennik ciepła do pompy ciepła. Podnosi to temperaturę płynu, a następnie przenosi to ciepło do wody.
Przy podejmowaniu decyzji, czy gruntowa pompa ciepła jest dla odpowiednim rozwiązaniem dla twojego gospodarstwa domowego, należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Niekoniecznie potrzebujesz dużej przestrzeni, ale będziesz potrzebować gruntu w pobliżu domu, odpowiedniego do kopania rowów lub wiercenia otworów do instalacji rur. Długość pętli uziemienia i rowów zależy od wielkości domu i ilości potrzebnego ciepła. Będziesz również potrzebować miejsca w domu na wewnętrzną pompę ciepła, która często zawiera zasobnik ciepłej wody.
Warto również upewnić się, że system ogrzewania jest zoptymalizowany pod kątem pompy ciepła, co skutkuje niższymi kosztami eksploatacji. Obecnie coraz więcej właścicieli nieruchomości decyduje się na zainstalowanie pompy ciepła gdańsk jest miastem, w którym możemy skorzystać z takiego rozwiązania. Pompy ciepła są coraz bardziej korzystne cenowo, możemy również liczyć na dotację do zakupu, dlatego warto rozważyć taką inwestycję w 2022 roku, szczególnie przy wzrastających cenach gazu i energii elektrycznej.