Rynek fotowoltaiczny przeżywa w ostatnich latach prawdziwy boom. Niestety, w ślad za rosnącą liczbą działających na nim podmiotów nie zawsze idzie wysoka jakość świadczonych przez nie usług. Czym należy się więc kierować, wybierając firmę, której zlecimy przeprowadzenie prac przy naszej instalacji PV?
Opinia klientów
Najważniejszą kwestią jest renoma firmy fotowoltaicznej. Obecnie można zbadać ją na kilka sposobów. Najprostszym i najbardziej tradycyjnym jest zasięgnięcie opinii znajomych, którzy korzystali już z podobnych usług — zapewne chętnie podzielą się oni swoimi doświadczeniami. Warto też zajrzeć do zestawień, takich jak tutaj: fotowoltaikatop10.pl, prezentujących najlepsze firmy z branży fotowoltaicznej.
Często spotykanym zaleceniem jest również zapoznanie się z informacjami na stronie przedsiębiorstwa, z którym chcemy rozmawiać — w jego witrynie zazwyczaj znajdziemy referencje i przykłady wcześniejszych realizacji. Zdecydowanie nie jest natomiast dobrym pomysłem podpisywanie umowy w trakcie pierwszego spotkania z przedstawicielem nieznanego nam podmiotu.
Kompleksowa obsługa
Jedną z kwestii, jakie powinny być uwzględnione w procesie wyboru, jest również kompleksowość świadczonych usług. Jak czytamy na stronie https://www.ranking-fotowoltaika.pl/ranking-firm-fotowoltaicznych/app-energy, obecnie standardem w tej branży jest nie tylko wykonanie projektu i przeprowadzenie prac montażowych, lecz również zgłoszenie całej instalacji do zakładu energetycznego i pomoc w dopełnieniu różnorakich formalności. Coraz częściej firmy fotowoltaiczne oferują też jednoczesny montaż urządzeń, pozwalających na efektywne zagospodarowanie wyprodukowanego prądu (np. magazynów energii).
Jakość wykonywanych prac i gwarancje
Ważną kwestią jest również jakość instalacji fotowoltaicznej. Aby ją ocenić, należy zapytać firmy, z którymi prowadzimy rozmowy, m.in. o:
- stosowane podzespoły — niektóre przedsiębiorstwa oszczędzają na nich, co odbija się na jakości gotowego systemu;
- posiadane certyfikaty;
- okres obowiązywania gwarancji oraz jej zakres.
Trzeba wiedzieć, że w przypadku instalacji fotowoltaicznej można niekiedy liczyć na tzw. gwarancję uzysku. Daje nam ona pewność, że system nie straci po kilku latach swej efektywności i będzie w dalszym ciągu pracował z przewidzianą na wstępie wydajnością. Jeżeli możemy skorzystać z usług podmiotu, który oferuje takie rozwiązanie — warto zastanowić się nad jego ofertą.
Pomoc w uzyskaniu dotacji
Obecnie osoby, decydujące się na zakup instalacji fotowoltaicznej, mogą liczyć na pomoc państwa (sięga ona niekiedy nawet 95% kwoty inwestycji). Do jej uzyskania niezbędne jest jednak spełnienie szeregu wymogów formalnych. Warto więc skorzystać z usług firmy, która pomoże w wypełnieniu dokumentacji i pozyskaniu odpowiednich funduszy — oszczędzi nam to wielu nerwów i kłopotów.
Czas realizacji zamówienia
Ostatnią kwestią, jaką trzeba uwzględnić, jest termin realizacji zamówienia. Oczywiście powinien być on jak najlepiej dopasowany do naszych planów i niezbyt odległy. Nadmierne przeciąganie robót może świadczyć o tym, że firma ma problemy z wykwalifikowaną kadrą. Rezultatem takiego stanu rzeczy może być wydłużenie procesu inwestycyjnego oraz późniejsze problemy z jakością wykonanej instalacji.