Kominki z płaszczem wodnym – jak działają i dlaczego warto?

Kominek to element wyposażenia wnętrz, który pełni jednocześnie funkcję użytkową i estetyczną. Jako urządzenie grzewcze, kominek zapewnia domownikom bezpieczeństwo cieplne. Sprawdza się jako dodatkowe źródło ciepła, które w okresie występowania silnych mrozów wspiera pracę źródła głównego, a nawet je zastępuje, a przy tym stanowi charakterystyczny, istotny element dekoracyjny pokoju dziennego. Kominki z płaszczem wodnym pełnią przy tym dodatkową funkcję, bo służą do ogrzewania wody użytkowej.

Kominek z płaszczem wodnym a inne dostępne rozwiązania

Sercem nowoczesnego kominka jest wkład kominkowy. Dostępne na rynku wkłady kominkowe różnią się wieloma parametrami, począwszy od sprawności urządzenia, poprzez zastosowanie dodatkowych funkcji i systemów, skończywszy na cechach zewnętrznych, takich jak ilość przeszkleń, czy kształt drzwiczek kominkowych. Stojąc przed wyborem wkładu kominkowego, w pierwszej kolejności należy określić, jak duża powierzchnia wymaga ogrzania i w jaki sposób kominek będzie użytkowany. Wkłady kominkowe do zabudowy są tak zróżnicowane, że każdy, nawet najbardziej wymagający inwestor, znajdzie wśród nich coś dla siebie.

Wkłady kominkowe dopuszczone do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej, są wkładami certyfikowanymi, spełniającymi wyśrubowane normy dotyczące emisyjności spalin oraz efektywności cieplnej. Szczegółowe testy jakościowe przechodzą zarówno nowoczesne kominki z płaszczem wodnym, jak i wkłady tradycyjne, wybierane przez osoby, które decydują się na budowę kominka głównie ze względu na jego walory dekoracyjne.

Kominki z płaszczem wodnym to jedno z dostępnych rozwiązań. Szczególnie chętnie wybierane są do niewielkich domów, w których ogrzewanie kominkowe ma być podstawową metodą grzewczą. Wówczas ogrzewają nie tylko powietrze, ale i wodę użytkową, wykorzystywaną do mycia, kąpieli, prania ręcznego itd.

Kominki z płaszczem wodnym – jak to działa?

Nowoczesne wkłady kominkowe z płaszczem wodnym to urządzenia przeznaczone do łączenia z instalacją grzewczą, najczęściej z tradycyjnymi grzejnikami, rozmieszczonymi w każdym pomieszczeniu albo z ogrzewaniem podłogowym. Kominki z płaszczem wodnym z jednej strony oddają ciepło do pomieszczenia, w którym zostały zamontowane, z drugiej zaś ogrzewają przepływającą przez płaszcz wodę, która następnie transportowana jest do grzejników, czy też zasila „podłogówkę”.

Nad paleniskiem kominka z płaszczem wodnym znajduje się specjalna instalacja, w której krąży woda. Nagrzewa się nie tylko dzięki temperaturze z paleniska, ale i dzięki spalinom, które, zanim trafią na zewnątrz, oddają swoje ciepło. Właśnie dlatego kominki z płaszczem wodnym uznawane są ze efektywne źródło ciepła. Wykorzystują w sposób maksymalny nie tylko potencjał dobrej jakości drewna kominkowego, ale i produktów spalania.

Dlaczego warto postawić na kominek z płaszczem wodnym?

Kominek wyposażony we wkład wodny to sporo udogodnienie. Korzystając z takiego urządzenia, nie trzeba martwić się o podgrzewanie wody, ponieważ proces ten odbywa się na równi z ogrzewaniem pomieszczeń. Warto też dodać, że nowoczesne kominki z płaszczem wodnym są wykonane w taki sposób, że długo utrzymują ciepło nawet po wygaśnięciu paleniska. O ile w przypadku tradycyjnych kominków może zdarzyć się wychłodzenie pomieszczeń, o tyle kominek z płaszczem wodnym zapewnia domownikom komfort cieplny.

Korzystanie z wysokojakościowego kominka jest wygodne i bezpiecznie. Dla wielu istotne będzie także to, że w tym przypadku ogrzewanie kominkowe nie jest negowane przez ekologów. Urządzenie grzewcze o wysokiej sprawności umożliwia maksymalne wykorzystanie energii. A skoro mowa o ekologii, dodajmy przy tym, że opał wykorzystywany w kominkach jest pochodzenia naturalnego.

Istotną zaletą nowoczesnych kominków jest ich atrakcyjny wygląd. Kominek to często najważniejszy element wyposażenia nowoczesnego salonu. Dekoruje wnętrze nie tylko w okresie zimowym, ale przez cały czas, nawet jeśli nie jest uruchomiony. Wszystko dzięki estetycznemu wykonaniu zarówno samego wkładu, jak i obudowy kominkowej.

admin