Okna to niezwykle istotny element każdego domu. Ich bezawaryjna praca zapewnia izolację akustyczną i termiczną, a w konsekwencji również komfort cieplny i odpowiednie warunki do odpoczynku. I choć nowoczesne okna cechują się wysoką trwałością i odpornością na działanie czynników zewnętrznych, ich sporadyczne awarie mogą znacząco wpływać na użytkowanie i wygodę domowników. Sprawdzamy więc, które usterki pojawiają się najczęściej i podpowiadamy, jak im zapobiegać, by w pełni korzystać z potencjału sprawnie działających okien.
Co powoduje kłopoty przy otwieraniu okna?
Kłopoty z otwieraniem i zamykaniem okna to zdecydowanie jeden z najczęstszych problemów, zgłaszanych przez użytkowników. Na taki stan rzeczy może wpływać wiele różnorodnych czynników. Bardzo często to osiadanie budynku czy po prostu wieloletnie użytkowanie.
Jednak trudności przy otwieraniu okna mogą wynikać również z błędów, popełnionych w trakcie montażu. Więcej o tym zagadnieniu można dowiedzieć się z artykułu „Szczelny montaż okien: Jak odpowiednio przygotować otwory okienne?„, w którym omówiono kolejne kroki, warunkujące sprawny montaż.
Jak się okazuje, błędnie przeprowadzone pomiary, braki w zakresie przygotowania otworów okiennych czy nieodpowiednie zamocowanie okna w otworze to jedne z najczęstszych problemów, które nie tylko obniżają walory estetyczne, ale również wpływają na codzienne użytkowanie okien.
Dlaczego szyby w oknach parują?
Parowanie szyb okiennych to kolejny, niezwykle częsty problem, choć nie wynika on na ogół z awarii czy usterki. Wbrew pozorom, jest to zupełnie naturalne zjawisko, choć często wiąże się ono z nieprawidłową wentylacją pomieszczeń.
Sytuacja komplikuje się jednak gdy para wodna skrapla się wewnątrz pakietów szybowych. Może to bowiem doprowadzić do znacznie poważniejszych problemów. Wejdź na stronę opisującą ten przypadek, by dowiedzieć się, że rozszczelnienie pakietu szybowego, to częsta przypadłość przynosząca negatywne skutki. To przede wszystkim zmniejszenie właściwości izolacyjnych okna, a w konsekwencji utrata komfortu cieplnego w pomieszczeniach. Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na zaparowane okna, kontaktując się z serwisem w momencie dostrzeżenia niepokojących problemów.
Czym objawia się brak odpowiedniej regulacji okien?
Okna to jeden z elementów, które użytkowane są niezwykle intensywnie. Nic dziwnego, że z czasem mechanizmy wyrabiają się, a w konsekwencji tracą płynność ruchów. Opadnięte skrzydło okienne może utrudniać otwieranie okna, a przez powstałe w ten sposób szczeliny będzie wdzierało się zimne powietrze. To właśnie dlatego konieczna jest odpowiednia regulacja okien na zawiasie, co możliwe jest przez dokręcenie śruby regulacyjnej, umieszczonej pod jego osłoną. Warto również sprawdzić docisk ramy do ościeżnicy, gdyż to właśnie on odpowiada w znacznej mierze za szczelność okien.
Jakie problemy może powodować zbyt luźna klamka?
Zepsuta klamka to bardzo częsta usterka. Nic dziwnego, bowiem to zdecydowanie jeden z najbardziej eksploatowanych elementów okna. Na ogół problemy powoduje tutaj:
- uszkodzenie przekładni klamki, czyli tzw. zasuwnika. Objawem takiego stanu rzeczy będzie zazwyczaj ciężka praca całego mechanizmu, a wymiana tego elementu pozwoli szybko uporać się z uciążliwym problemem,
- zużycie trzpienia, czego efektem będzie obracająca się klamka, a w konsekwencji rozszczelnienie okna i obniżenie komfortu cieplnego.
Jak widać, rozwiązaniem problemu może być wyłącznie wymiana jednego, uszkodzonego fragmentu, choć niekiedy pojawia się również konieczność zakupu nowej klamki.
Które elementy okna ulegają wyeksploatowaniu?
Jak już podkreślaliśmy, okna to jeden z najczęściej eksploatowanych elementów. Nic dziwnego, że ich wieloletnie, a zarazem intensywne użytkowanie może przyczynić się do zużycia poszczególnych fragmentów. Jednym z nich będą z pewnością uszczelki, odpowiedzialne za cyrkulację powietrza, odbywającą się pomiędzy skrzydłem okna a ramą okienną.
Uszczelki wykonane są z gumy, która z biegiem czasy kruszeje i wyszczerbia się, co z kolei prowadzi do przewiewów. Ich wymiana na nowe rozwiązuje problem i przywraca oknom utraconą szczelność.
Co może spowodować pęknięcie szyby w oknie?
Z pewnością większość osób udzieli podobnej odpowiedzi na to pytanie. To przede wszystkim uszkodzenia mechaniczne, powstałe na skutek przypadkowych uderzeń, np. w trakcie dziecięcych zabaw. Zdarza się jednak, że szybka pęka również w wyniku bardziej nieprzewidzianych zdarzeń. To m.in.:
- zbytni nacisk, spowodowany osadzaniem się budynku,
- skrajna różnica temperatur, za którą odpowiadają nie tylko promienie słoneczne, ale też zbyt blisko ustawiony grzejnik lub lampa,
- wady technologiczne, np. cząsteczki siarczku niklu w masie szklanej, z której wyprodukowana została szyba,
- uderzenie przez przelatujące ptactwo.
Jak nietrudno się domyślić, usterka, którą jest pęknięcie szyby, wymaga jej wymiany na nową.
Błędy w użytkowaniu okien — jak uniknąć poważnej awarii?
Wiele razy podkreślaliśmy, że to właśnie zużycie poszczególnych elementów okna bardzo często leży u podstaw zarówno tych mniejszych, jak i nieco większych awarii. Jednak na ich pojawienie się mogą mieć wpływ również błędy w codziennym użytkowaniu. Aby zminimalizować ryzyko usterek, należy więc:
- systematycznie regulować okna,
- zadbać o mikrowentylację lub o montaż nawiewnika,
- zrezygnować z pełnego otwierania okna przy silnym wierze,
- nie manewrować klamką przy otwartym lub uchylonym oknie,
- nie umieszczać w pobliżu szyby gorących przedmiotów.
Ważne jest również, by nie dociskać okna na siłę w momencie oporu, sugerującego pojawienie się problemu. Jego rozwiązanie może bowiem okazać się bardzo łatwe, a konsekwencje nieprzemyślanych działań mogą być nie tylko uciążliwe, ale również i kosztowne.