O czym pamiętać rozpoczynając projektowanie domu?

Dom budujemy zazwyczaj tylko raz w życiu, warto więc zadbać, by był on nie tylko piękny, lecz również funkcjonalny. Odpowiednim momentem, by pochylić się nad tą problematyką, jest etap jego projektowania. O czym koniecznie powinniśmy porozmawiać z architektem, któremu powierzymy to zadanie?

Jaki powinien być rozkład pomieszczeń w domu?

Najważniejszym czynnikiem, wpływającym na funkcjonalność naszego domu, jest rozkład pomieszczeń. Jak możemy przeczytać na stronie ka-studio.pl, należącej do firmy Projektowanie wnętrz Lublin – Biuro projektowe Ka Studio, ul. Juliana Ochockiego 5/2, 20-636 Lublin, Tel: 515 121 115, najczęściej punktem wyjścia do stworzenia wnętrza o odpowiednim układzie, jest analiza potrzeb rodziny. Architekt, któremu zlecimy pracę, powinien więc znać nie tylko ilość osób, które zamieszkają w budynku, lecz również rozkład dnia domowników, a nawet ich zainteresowania.

Jakie rozwiązania ułatwią korzystanie z domu?

Obecnie coraz większy wpływ na funkcjonalność domu ma zaawansowana technika. Warto zapoznać się z artykułem „Smart home – wszystko, co musisz wiedzieć o nowoczesnych udogodnieniach w Twoim domu”,  który szczegółowo omawia to zagadnienie. Tu wspomnimy jedynie, że systemowi informatycznemu można dziś powierzyć nie tylko sterowanie ogrzewaniem czy opuszczanie i podnoszenie rolet o konkretnej godzinie, lecz również podlewanie trawnika czy obsługę domowego systemu nagłośnienia. Nie da się ukryć, że udogodnienia tego typu odciążają domowników od wykonywania wielu czynności i znacząco podnoszą komfort korzystania z budynku.

Garaż w bryle budynku czy wolnostojący — co wybrać?

Większość osób nie wyobraża sobie już dzisiaj życia bez samochodu. W związku z tym miejsce, w którym będzie on przechowywany, również musi zostać uwzględnione w trakcie prac projektowych. Specjaliści zalecają zwykle umieszczenie garażu w bryle domu — jest to tańsze od wzniesienia odrębnego, wolnostojącego budynku. 

Rozwiązanie takie jest też bardzo wygodne: pozwala ono na przykład dostarczać zakupy z samochodu wprost do domowej spiżarni (warto zaplanować ją pomiędzy kuchnią a garażem). Dzięki zlokalizowaniu miejsca postojowego w  tym samym budynku unikniemy też np. przemoczenia w czasie ulewnego deszczu, nasza droga  z samochodu do domu nie będzie bowiem prowadziła przez otwartą przestrzeń.

Jakie pomieszczenia zwiększą komfort mieszkańców domu?

Coraz więcej osób decyduje się też obecnie na wyodrębnienie w domu pomieszczeń, takich jak:

  • garderoba,
  • kuchnia robocza,
  • pralnia i suszarnia.

Ich obecność w budynku pozwala zwiększyć komfort mieszkańców. Przykładowo: jeżeli zaprojektujemy suszarnię, możemy liczyć na większą ilość miejsca w łazience. Dzięki temu może ona stać się swoistym „domowym SPA”. Z kolei garderoba nie tylko ułatwi przechowywanie ubrań, lecz również pomoże nam utrzymać w domu porządek.

Jak projekt domu wpływa na koszty jego utrzymania?

Sposób projektowania domu wpływa też na koszty jego użytkowania. Wiele rozwiązań, zwłaszcza tych modnych, może je znacząco podnieść. Najlepszym przykładem są duże okna: z jednej strony ograniczają one zapotrzebowanie na dodatkowe doświetlanie pomieszczeń, z drugiej jednak — zwiększają energochłonność budynku (szyby mają z zasady wyższy współczynnik przenikania ciepła od ścian). Koszty utrzymania może również podnieść nieszablonowa bryła domu, z wykuszami lub skomplikowanymi załamaniami ścian — wygląd takiego domostwa zachwyci przechodniów, lecz jego energochłonność będzie większa niż budynku na planie prostokąta lub kwadratu.

admin