W wielu różnych maszynach i urządzeniach uszczelki pełnią bardzo ważną rolę, rozszczelnienie, utrata ciśnienia może prowadzić do nieprawidłowej pracy maszyny, czy też całkowitego zatrzymania niektórych funkcji.
Dobrym przykładem może być maszyna hydrauliczna, przykładowo koparka gdzie ramię zasilane jest za pomocą olejów hydraulicznych, kiedy uszczelka traci swoje właściwości wówczas cały układ przestaje działać prawidłowo. Oczywiście możemy wykorzystywać różnego rodzaju uszczelki dostosowane odpowiednio do wielkości danego urządzenia, mogą być to niewielkie elementy uszczelniające przykładowo w silniku samochodu, lub też duże uszczelki stosowane przykładowo w przemyśle stoczniowym. Są to materiały eksploatacyjne, które co pewien czas należy wymienić, należy zwracać uwagę na ich stan, kiedy zauważymy nieprawidłowości powinniśmy uszczelki wymienić. Oczywiście producenci podają orientacyjny czas działania uszczelki w danych warunkach. Czasem przykładowo uszczelka może być wymieniana co kilka lat, siły które na nią działają, może być to ciśnienie w też temperatura sprawiają że z czasem traci ona swoje właściwości i uszczelnienie przestaje być skutecznie. W zależności od materiałów jakie zostaną wykorzystane do ich produkcji będą one miały różne właściwości.
Często uszczelki mogą pracować w zakresie temperatur od minus 30 stopni do plus 200 stopni Celsjusza.
Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ działająca maszyna, w której przykładowo olej ma za zadanie smarować części ruchome z czasem się rozgrzewa, temperatury wzrastają. W przypadku zastosowania nieprawidłowego materiału będzie się on rozszerzał się pod wpływem temperatury, przez co mógłby utracić swoje właściwości, swoje wymiary i doprowadzić do nieszczelności. W wielu różnych urządzeniach bardzo często wykorzystywane są uszczelnienia typu o ring, są to uszczelnienia o przekroju okrągłym. Dzięki czemu możemy je stosować wszędzie tam gdzie dwa elementy powinny być dobrze spasowane, oczywiście powinny się charakteryzować pewną plastycznością. Dzięki czemu możemy dwa elementy do siebie dociskać, przykładowo za pomocą specjalnych śrub. Oczywiście mogą one pracować w przypadku łączeń ruchomych jak i nieruchomych, przez co są bardzo uniwersalne, mogą posiadać różne wielkości.
Artykuł powstał przy współpracy z producentem uszczelnień technicznych https://kedarix.com