Zapewnienie dostępu do dachu, zwłaszcza w przypadku budynków wysokich, wyszczególnionych w przepisach budowanych, jest obowiązkiem właściciela posesji. Dostęp do dachu i zainstalowanych tam urządzeń technicznych można wykonać na kilka sposobów. Do najpopularniejszych należą włazy dachowe oraz drabinki zewnętrzne. Które rozwiązanie jest lepsze?
Dostęp do dachu – dlaczego to takie ważne?
Dach chroni budynek i wszystko co się w nim znajduje przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Niestety czynniki te mogą spowodować uszkodzenie pokrycia dachowego, a w dalszej perspektywie powstanie przecieków na suficie. Dlatego po wystąpieniu każdej wichury warto udać się na dach i skontrolować jego stan techniczny. Ponadto stan pokrycia dachowego należy sprawdzić przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Podczas takiej kontroli wskazane jest usunięcie zanieczyszczeń z rynien i kominów.
Skoro mowa o przeglądach kominiarskich – zdarza się, że kominiarz odmawia wejścia na dach, jeśli właściciel budynku nie zapewnił bezpiecznego dostępu do komina. Drabinki dachowe, wyłaz dachowy, stopnie i ławy kominiarskie powinny znaleźć się na dachu, szczególnie gdy mowa o spadzistej konstrukcji na wysokim budynku. Pamiętajmy, że z systemu komunikacji dachowej korzystać będzie nie tylko kominiarz, ale i każda osoba, która zechce sprawdzić stan pokrycia, usunąć śnieg, czy zamontować na dachu antenę lub inne urządzenie.
Jak wygodnie i bezpiecznie wejść na dach? Włazy dachowe
Na dach można dostać się na kilka sposobów. Przystawianie wysokiej drabiny do ściany budynku na pewno nie jest rozwiązaniem najbezpieczniejszym. Jeśli budynek nie został wyposażony we właz dachowy, warto postawić na metalowe schody zewnętrzne albo pionową drabinę montowaną do ściany budynku. Na samej górze taka drabina łączy się z drabinką dachową.
Znacznie lepszą opcją są jednak włazy dachowe, czyli konstrukcje zapewniające dostęp do dachu bezpośrednio z wnętrza budynku. Standardowe wyłazy dachowe umożliwiają szybkie, łatwe i bezpieczne wyjście na dach w celu wykonania prac konserwatorskich, kominiarskich czy instalacyjnych. Włazy do dachów płaskich i stromych stanowią także dodatkowe wyjście awaryjne z budynku, ponadto umożliwiają szybkie przewietrzenie pomieszczeń w razie wycieku gazu i występowania niebezpiecznego stężenia czadu.
Włazy dachowe a schody strychowe
Dobrej jakości włazy do dachów płaskich z powodzeniem można łączyć ze schodami strychowymi. Ze względu na to, że prowadzą bezpośrednio na dach, nierzadko można spotkać się z nazwą schody dachowe. Tak powstała konstrukcja to kompleksowe i optymalne rozwiązanie dla budynków z płaskim dachem, zarówno jeśli mowa o domach jednorodzinnych, zabudowie wielorodzinnej, jak i niektórych obiektach użyteczności publicznej. Oczywiście warto zadbać, by zakupiony właz dachowy został wykonany z materiałów wysokiej jakości, co zagwarantuje mu sprawne działanie i doskonałą odporność na szkodliwe czynniki atmosferyczne.